Vodorovné


Kategorie: Rezence knihy

Skoro se to podobalo lásce

Skoro se to podobalo lásceDvě tragikomické retro novely vynikajícího stylisty a známého českého scénáristy (Život na zámku,Náměstíčko, Náves) vyprávějí o lásce a obyčejném životě za časů povinné vojenské služby, letních brigád a stranických legitimací.

 

 

 

 

 

 

 

Autor:                     Jan Míka
Nakladatelství:      Moba
Rok vydání v ČR:    2016
Počet stran:           288
 
 
Anotace:
Dvě tragikomické retro novely vynikajícího stylisty a známého českého scénáristy (Život na zámku,Náměstíčko, Náves) vyprávějí o lásce a obyčejném životě za časů povinné vojenské služby, letních brigád a stranických legitimací.
Vyučený zahradník Kuře marně touží po své Popelce, po čisté a prosté lásce. Není ale ani schopen vzepřít se svému dominantnímu otci.
Vysokoškolák Boris je sebejistý a plný ideálů o budoucnosti. Netuší, že se mu do cesty postaví absurdní systém a lidé, kteří v něm hledají únik od vlasní méněcennosti.
Od obou hrdinů se  očekává, že se podrobí tomu, co je jim diktováno zvenčí - ať už rodinou, svazem či stranou. Oba dva si však najdou způsob, jak tomu vzdorovat
 
 
Hlavní postavou prvního příběhu je Antonín Studánka, jemuž se přezdívá Kuře. Je to kluk těsně před vojnou s hlavou plnou touhy po Popelce - Mileny, dívky, která chodí na zemědělskou školu, a kterou se Kuře bál oslovit. Vše se změní ve chvíli, kdy se s kamarádem Jirkou Stropem vsadil o Milenu, která se nechá zlákat k nafocení aktů pro pomoc Jirkovi, brzy však zjistí, že si z ní jen střílel. Díky tomuto se blíže skamarádí s Kuřetem, navštěvuje ho i poté, co je odveden na vojnu, až se mezi nimi zrodí láska. Ve chvíli, kdy se spolu chtějí poprvé milovat v hotelu,je však Kuře nucen odejít na poplachové hlášení zpátky do kasáren. Milena na něj čeká pár hodin a když se nevrací, nechá se opít barmanem, se kterým své poprvé zažije.
Další z hlavním postav je otec Kuřete, který pracuje jako holič a celý svůj život nenávidí spolužáka Pažita, kterého viní z prodeje domu, z toho, že se má tak špatně, že mu ukradl Annu, do které byl zamilovaný.
 
Druhý příběh pojednává o Borisovi, který studuje vysokou školu a je nucen si splnit svou svazovou povinnost, na kterou se nechá zlákat jen díky mladé a krásné Beátě  Hamrové. To se však nelíbilo předsedovi strany a tak na poslední chvíli Hamrové svazovou povinnost přemístil jinam. Boris byl zklamaný, ale brzy si najde náhradu v podobě Kateřiny, do které je stále  zamilovaný Vojta, její bývalý kluk. Borisův románek na Hůrce přerušila okupace Československa, Boris se musel vrátit do Prahy. Kátě po havárii amputovali nohu a Boris se rozhodl, že takovou jí už nechce a rozhodl se emigrovat. Jenže ho udal anonym a tím překazili Borisův útěk za hranice. Příběh končí tím, že Boris dostuduje vysokou vojenskou školu, stane se z něj velitel tankového praporu.
 
 
 
Děkuji nakladatelství Moba za rezenzní výtisk
 
 
 
 

 

Autor: icon Aluška
Vydáno: 8.3.2016 9:41
Přečteno: 738x
Hodnocení: nehodnoceno
Vaše hodnocení:
good bad
1 2 3 4 5

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.


Náhodný citát

Největší chyba, kterou v životě můžete udělat, je mít pořád strach, že nějakou uděláte. Elbert Hubbard


Kategorie


Menu

Tři nejnovější články

- Brandnooz box březen 2018
- Brandnooz box únor 2018
- Smrt v sutinách


Ostatní


Chceš mít přehled o novinkách?
Přihlásit Registrace Uživatelé

web