Vodorovné


Kategorie: Povídky,Úvahy

„Moje soukromí! Nekoukat, nešťourat!“

„Moje soukromí! Nekoukat, nešťourat!“Úřad pro ochranu osobních údajů ve spolupráci se SKIP ČR vyhlásil VII. ročník soutěže pro děti a mládež "Moje soukromí! Nekoukat, nešťourat!"....

 

 

 

 

Na úvod..

Úřad pro ochranu osobních údajů ve spolupráci se SKIP ČR u příležitosti "Dne ochrany osobních údajů" 28. ledna 2013 vyhlašuje VII. ročník soutěže pro děti a mládež.Letošní ročník této soutěže je zaměřený na zkušenosti se sociálními sítěmi.Více o této soutěži se můžete dozvědět na této stránce.

 

 

V současné době jsou na internetu na popředí sociální sítě. Mezi nejoblíbenější a nejčastěji používané sítě patří Facebook, dále také twitter, myspace. Nejrozšířenější v našem státě je legendární Facebook. Mezi neuživateli sociálních sítí je všeobecně rozšířen názor, že sociální sítě jsou doménou hlavně generace teenagerů, nicméně tento názor neodpovídá skutečnosti. Podle výzkumů v České republice jsou nejčastějšími uživateli Facebooku jsou uživatelé ve věku od 20 do 35 let. Sociální sítě slouží především k navazování kontaktu s lidmi, kteří jsou nám sympatičtí a nebo mají stejný koníček. Slouží ke vzájemné komunikaci mezi dvěmi osobami, mnohdy také hromadně mezi propojenými uživateli. Na internetu můžeme také narazit na diskuzní fora, na kterých si lidé vyměňují své poznatky a rady k určitému tématu.

Ke kladným stránkách sociálních sítí bych zařadila snadnou a rychlou komunikaci s přáteli a rodinou. Někdy se cesty přátel či rodiny rozejdou jinými směry a jediným prostředkem pro komunikaci se stane internet. Sociální sítě jsou také snadné a efektivní pro sdílení informací a zpětné odezvě. Užitečnou funkcí jsou rovněž tzv. "fanouškovské stránky". Mnoho umělců má své fanouškovské stránky, na kterých zveřejňuje datum své výstavy či koncertu. Sociální sítě se mohou využít i jako reklama produktů či propagace firem nebo svých osobních webů. Zápornou stránkou sociálních sítí je především čas, promarněný vysedáváním u počítače, ale také narušení vlastního soukromí, v některých případech může jít o stalking, kiberšikana, krádeže identity, phishing aj. Mnoho uživatelů si častým používáním sociálních sítí vytvořilo závislost, které se těžko zbavují. Je možné, že někteří tímto utíkají od svých problémů a na internetu se snaží mít lepší postavení, být takovými jaký chtějí, protože v reálném světě je vše opakem. Mnohdy si pletou realitu s virtuálním světem. A zapomínají, že to co je možné ve virtualitě, v realitě možné být nemusí. Často spamují svojí zeď nedůležitými statusy, ale také zveřejňují zprávy o plánovaném výletu s celou rodinou, kdy zůstane jejich byt prázdný. Velmi dobré lákadlo na zloděje.

 Jedním z choulostivých témat, týkajících se sociálních sítí je sdílení a možnosti zneužití citlivých dat, důvěryhodnost sdělení a důvěryhodnost identity uživatele. Při každé registraci na internetových stránkách musíme uvést své osobní údaje, minimálně jméno, příjmení, datum narození a email. Nikde však není podmínkou, uvést tyto údaje pravdivé. Déle je již na uživateli o jaké informace doplní svůj profil. Tady platí přímá úměrnost- čím více informaci o sobě sdělíme, tím větší je možnost jejich zneužití. Na mnoha sociálních sítích už ale najdeme funkci, pomocí které si nastavíme, kdo smí vidět naše sdílené informace. Proto je důležité vybírat si seznam svých přátel. Jeden čas bylo hitem mít na sociální síti facebook co největší počet přidaných přátel. Každý si přidával každého, denně několik žádostí o přátelství, ale proč mít několik tisíc internetových přátel, když si nikdy nenapíšeme a ve skutečnosti se na ulici ani nepozdravíme? Já osobně preferuji přátele, které osobně znám a ráda s nimi komunikuji. Díky tomu nemám svoji zeď zahlcenou spamy a nedůležitými informacemi. Velmi diskutovaným tématem je také obsah sdílení. Je na každém z nás, co mu přijde vhodné ke sdělení ostatním uživatelům. Někdo takto sdílí oblíbené písničky či citáty slavných nebo z knížek či filmů, někdo se chce pochlubit fotografií s místem dovolené nebo tím, co právě zajímavého dělal. Někdo se vypisuje ze svých problémů, možná očekává pomoc či podporu od jiných. U mladých dívek je možné často vídat nahé fotky. Nikdy nepochopím, kam odložily svůj mozek, protože takovou hloupost může provést člověk, který není úplně v pořádku. Také nikdy nepochopím touhu maminek, zveřejňovat svá nahá dítka na sociálních sítích. “ Pedofile, koukej, mám pěkné dítě!“ můžou zavolat rovnou. Mnohdy u svých fotografií uvádějí svá pravá jména i s kontaktními údaji a může tak být snadné vypátrat dítě. Pro devianty je to pomalu nepřímá pozvánka. Rodiče či mladé dívky se přitom nikdy neohlížení na rizika, která tímto neuváženým krokem mohou vzniknout. Internet také velmi nahrává změně osobnosti, kde si někdo může kompenzovat to, co mu chybí v realitě. Přes sociální sítě padají zábrany a uživatelé si k sobě troufnou mnohem více než když spolu hovoří z očí do očí.

Ale používání sociálních sítí má i své stinné stránky. Díky sociální stránce facebook jsem se seznámila s mým přítelem. V přátelích jsme se měli delší dobu, ale nijak zvlášť jsme si nepsali. Naší komunikaci odstartoval až společný výlet na nedalekou zříceninu hradu s naší společnou kamarádkou, pár dnech jsme se domluvili a setkali se. Scházeli jsme se stále častěji, až jednoho dne mezi námi vyklíčila láska. Nyní to jsou už tři roky a já jsem ráda, že jsem ráda za to, že nás osud postavil do cesty.

Sociální sítě jsou dobrým sluhou, ale snadno se mohou stát zlým pánem, pokud nad nimi ztratíme kontrolu. Tak mějte na paměti možná rizika a dávejte si pozor, koho si přidáváte, komu se svěřujete a co píšete, protože nikdy nevíte, kdy mohou být vaše informace zneužity.

 

Jak často používáte sociální sítě?
Počet hlasů: 8

Hodnocení: 1 (hodnoceno 3x)
Vaše hodnocení:
good bad
1 2 3 4 5

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.


Náhodný citát

Člověk, který nikdy neplakal nežil opravdový život! Jan Werich


Kategorie


Menu

Tři nejnovější články

- Brandnooz box březen 2018
- Brandnooz box únor 2018
- Smrt v sutinách


Ostatní


Chceš mít přehled o novinkách?
Přihlásit Registrace Uživatelé

web