Vodorovné


Kategorie: Články

Requiem pro panenku po 30 letech

Requiem pro panenku po 30 letechJe to již 30 let od tragického požáru Ústavu sociální péče v Měděnci, při kterém zemřelo 26 chovanek.

 

 

 

 

Requiem pro panenku je film natočený v roce 1991 režisérem Filipem Renčem na předlohu Josefa Klímy, který měl zachycovat tragický požár Ústavu sociální péče v Měděnci podle skutečnosti. Josef Klíma se však řídil pouze oficiálními svědectvími vyšetřovatelů a soudců, kteří chtěli zahladit to, že ústav nebyl proti požáru zabezpečen a dívka, která oheň založila zřejmě do tohoto zařízení ani nepatřila. Až po letech Josef Klíma zjistil, že se realita od jeho verze značně lišila a jeho trápily výčitky svědomí, že neprávem ublížil obviněným vychovatelkám, více můžete vidět v 13. komnatě Josefa Klímy.

1. listopadu roku 1984 došlo v Měděnci na Chomutovsku k jednomu z netragičtějších požárů v historii Československa. O tom co se osudné noci stalo dodnes existuje několik verzí, základní fakta však mají všechny stejné. Požár založila šestnáctiletá Eva Kováčová, která se dostala do ústavu administrativní chybou, vychovatesky kvůli zamčeným telefonům nemohli zavolat hasiče včas a skutečností, že budova neměla žádné nouzové východy.

Eva Kováčová byla problematická, agresivní cikánská dívka. Sociální úřad v Chomutově, který o jejím životě rozhodoval, tehdy udělal fatální chybu. Dvanáctiletou  Evu tehdy poslal do ústavu v Měděnci mezi mentálně postižené dívky. Sama dívka věděla, že tam nepatří a snažila se na to upozornit různými formami vzdoru a vychovatelky se jí za odpor mstili - sprchovaly ji ledovou i horkou vodou, zavíraly do márnice a dopovaly koňskými dávkami tišících léků. Eva strávila v ústavu 4 roky, během kterých navázala lesbický vztah s jednou z vychovatelek. Chtěla s ní bydlet, dostat se z ústavu, ale vychovatelka se rozhodla, že si Evu domů nevezme. Ve snaze upozornit na to, že do ústavu nepatří a ze zklamání z lásky k vychovatelce, zapálila papíry ve skříni. Oheň se ale rychle šířil a brzy zachvátil celou budovu.

"Skříně začaly rychle hořet, říkám si, kruci, tady blízko leží postižení, to smrdí průserem, takže jsem se na všechno vykašlal a běžel dolů k personálu. Volal jsem o pomoc, že hoří, ale ony mi nechtěly věřit, říkaly, ať jdu do postele, že mi píchnou druhou. Prosil jsem, ať se jde aspoň někdo podívat, jedna mě poslechla, a prej, cože?! Řekl jsem, že jsem to udělal já, že chci, aby se o nás vědělo... Pomalu začala působit injekce, ale chytl jsem ještě Johanku, to byl úplnej ležák, jenže jsem na schodech zakopl, spadl jsem na ni a ona zůstala mrtvá, asi si zlomila vaz, horor, chlape. Odtáhli mě ven a položili na deku, protože jsem už spal. Dlouho mě pak ani nemohli vyslýchat, až třetí den jsem se vzpamatoval, teprve potom na mě uvalili vazbu." V tuhle chvíli se Renému třese hlas víc než jindy. "Nevěděl jsem, že to zajde takhle daleko. Chtěl jsem zachránit ty, kteří ještě měli naději žít." (Eva Kováčová,po proměne René Lízna)

Tenkrát ji ze žhářství nikdo nepodezíral. Sama riskovala život, když z plamenů pomáhala vynášet dívky. Přiznala se až několik dnů poté. V ústavu sociální péče zaživa uhořelo 26 dívek. Policii při vyšetřování nezajímalo, jak se dostala Eva do ústavu, proč nefungovali telefony, proč ústav nebyl dostatečně vybaven hasícími přístroji a únikovými východy ani kdo dával vychovatelkám příkazy. Ve vězení nakonec skončili dvě vychovatelky, které splnily roli obětního beránka a nezletilá žhářka Eva. Eva strávila ve vězení 9 let a poté podstoupila změnu pohlaví. Dnes se jmenuje René Lízna. Pokusila se několikrát o sebevraždu a před pár týdny se beze stopy ztratila.

"Nemůžu se nikomu podívat pořádně do očí, mám na svědomí hodně lidí." (Eva Kováčová)

 

 

Foto:Lukaszafer.cz a zanikleobce.cz

Hodnocení: 1 (hodnoceno 2x)
Vaše hodnocení:
good bad
1 2 3 4 5

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.


Náhodný citát

Člověk je tím,čemu věří A.P.Čechov


Kategorie


Menu

Tři nejnovější články

- Brandnooz box březen 2018
- Brandnooz box únor 2018
- Smrt v sutinách


Ostatní


Chceš mít přehled o novinkách?
Přihlásit Registrace Uživatelé

web