Vodorovné


Kategorie: Články

Obnova a údržování statku pod zříceninou Šumburk

Obnova a údržování statku pod zříceninou ŠumburkJsme parta přátel, kterým není lhostejný současný vzhled a podoba statku Šumná. Statek se nachází v neudržovaném až v dezolátním stavu ...

 

 

 

 

Historie statku Šumná

Německý název zněl Schönburg a český Šumburk. Dnešní název byl osadě přidělen v roce 1947. Hrad Nový Šumburk, pod kterým osada vznikla, byl dostavěn v roce 1435. V roce 1863 v Šumné žili 34 obyvatelé v 16 domech. Prakticky od svého vzniku byla osada součástí Klášterce nad Ohří. V roce 1930 se tu uvádí 5 popisných čísel, z nichž jen dvě byla považována za obytné domy. Dalším byl dvůr, hájovna a přechodné obydlí cihlářů. Žilo tu 22 lidí. V roce 1980 tu ještě žili tři stálí obyvatelé a v roce 1991 už nikdo.

Mladí lidé se rozhodli spolupracovat s Nadací pro obnovu a rozvoj Krušných hor a Poohří

Jsme parta přátel, kterým není lhostejný současný vzhled a podoba statku Šumná. Statek se nachází v neudržovaném až dezolátním stavu. Kořeny prorůstají zdmi, propadají se stropy, lidé si tam dělají černé skládky. Projde tudy mnoho návštěvníků, kteří si nejsou vědomi velmi vážného nebezpečí, které na ně číhá. Tato budoucnost statku se nám, jakožto dobrovolníkům, velmi nelíbí. Rozhodli jsme se tedy konat a tvrz obnovit (více: vize a budoucnost), a to vše za plného vědomí, souhlasu a podpory majitele pozemku. Máte-li zájem získat více informací, obraťte se, prosím, na některých z uvedených osob níže.

Vize a budoucnost

Příroda si poradí se vším, kořeny stromů a keřů bez problémů prolézají kamennou zdí, čímž se ničí statika celého objektu. V létě je celá tvrz zakrytá keři, proto je nutné zasáhnout a tyto náletové dřeviny okamžitě odstranit. Po odstranění dřevin se budou odklízet a čistit chodby. Pokusíme se zabezpečit celý objekt tak, aby nedošlo k žádnému zranění. V budoucnu by zde mohl být postaven hotel s restaurací, tábor pro děti. V duchu dob minulého století.

Dobrovolníci

  • Tomáš Brychta
  • Lukáš Zafer
  • Alena Bauerová

Máte také zájem se podílet na společné obnově a zkrášlení ? Kontaktujte nás !

Hodnocení: 1 (hodnoceno 2x)
Vaše hodnocení:
good bad
1 2 3 4 5

print Formát pro tisk


Náhodný citát

Nepotřebuji přítele, který kýve na všechno, co řeknu. Můj stín kýve přesněji. Plútarchos


Kategorie


Menu

Tři nejnovější články

- Brandnooz box březen 2018
- Brandnooz box únor 2018
- Smrt v sutinách


Ostatní


Chceš mít přehled o novinkách?
Přihlásit Registrace Uživatelé

web