Vodorovné


Kategorie: Cestování

Rozhledna Kleť v Blanském lese

Rozhledna Kleť v Blanském leseVrchol Kleť (1083 m n.m.) je nejvyšším bodem Blanského lesa, na němž se nachází vysílač, rozhledna a hvězdárna.

 

 

 

 

 

 

18 metrovou kamennou rozhlednu nechal v roce 1825 postavit kníže Josef  Schwarzenberg, podle kterého se rozhledně přezdívá Josefova věž. Rozhledna Kleť patří k nejstarším kamenným rozhlednám v České republice. Z rozhledny je překrásný kruhový výhled na velkou část Šumavy, Novohradské hory, Budějovickou pánev, Českomoravskou vrchovinu, či Protivínské hory a Brdskou pahorkatinu. Za dobré viditelnosti je možné na jižní straně spatřit i Alpy.

 

Kousek od rozhledny se nachází známá hvězdárna, která se začala budovat v roce 1957 pro náročnější pozorování v místě s vynikajícími klimatickými podmínkami, které bylo pro astronomická pozorování využíváno již od minulého století. Vzhledem k nadmořské výšce 1070 metrů jde o nejvýše položenou hvězdárnu v Čechách. Dnes je Observatoř Kleť známá u nás a hlavně ve světě výzkumem planetek a komet. Mezi observatořemi věnujícími se sledování blízkozemních planetek i hledání dosud neznámých planetek patří Observatoř Kleť mezi světovou špičku.

Z nedaleké obce Krasetín je možné vyjet na vrchol Kleti sedačkovou lanovkou, která vyjíždí každou hodinu.

 

Autor: icon Aluška
Vydáno: 24.4.2016 18:53
Přečteno: 549x
Hodnocení: 1 (hodnoceno 1x)
Vaše hodnocení:
good bad
1 2 3 4 5

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.


Náhodný citát

Žádný cíl není tak daleko, aby na něj nedosáhla křídla tvých snů. Neznámý autor


Kategorie


Menu

Tři nejnovější články

- Brandnooz box březen 2018
- Brandnooz box únor 2018
- Smrt v sutinách


Ostatní


Chceš mít přehled o novinkách?
Přihlásit Registrace Uživatelé

web